Czy można wykonać ogrzewanie podłogowe w starszym budynku?

W starszych budynkach standardem było montowanie ogrzewania wyposażonego w grzejniki ścienne – kaloryfery. W nowszym budownictwie popularne jest natomiast ogrzewanie podłogowe, które oferuje szereg korzyści dla domowników. Czy istnieje możliwość wykonania ogrzewania podłogowego w starszym budynku? Wyjaśniamy główne kwestie!

Ogrzewanie podłogowe – jakie ma zalety?

Ogrzewaniem podłogowym nazywa się rodzaj instalacji grzewczej, która montowana jest w podłodze. Ten typ ogrzewania dzieli się na dwie kategorie – ogrzewanie wodne oraz ogrzewanie elektryczne.

Wodne ogrzewanie podłogowe polega na poprowadzeniu rurek grzewczych w podłodze, przez które przepływa ogrzana woda. Dzięki temu ciepło przekazywane jest do pomieszczenia w inny sposób niż w przypadku kaloryferów. Najwyższa temperatura panuje wtedy przy podłodze, która oddaje ciepło do reszty wnętrza.

Ogrzewanie podłogowe oferuje wiele korzyści, do których zaliczane są głównie:

 • Równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu,
 • Większy komfort termiczny domowników,
 • Ograniczenie ruchu powietrza i mniej kurzu, dlatego to dobry wybór dla alergików,
 • Oszczędności energii, ponieważ ogrzewanie może być niskotemperaturowe,
 • Nieograniczone możliwości aranżacyjne, ponieważ w pomieszczeniach nie trzeba montować widocznych grzejników,
 • Efektywna współpraca z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi, które wykorzystują pompy ciepła, kotły gazowe.

Tak wiele zalet powoduje, że ogrzewanie podłogowe jest obecnie uznawane za najlepszy wybór.

Ogrzewanie podłogowe w starszym budynku – czy można je wykonać?

Z montażem ogrzewania podłogowego wiąże się konieczność prowadzenia systemu rurek w podłodze. Są one umieszczane w wylewce podłogowej, a następnie podłoga wykańczana jest innym materiałem, na przykład płytkami ceramicznymi albo panelami podłogowymi.

W związku z tym montaż ogrzewania podłogowego w starszym budynku może wydawać się problematyczny. Czy jednak rzeczywiście jest to skomplikowany proces?

Standardowo ogrzewanie podłogowe wykonuje się poprzez układanie rurek i zalewanie ich wylewką podłogową. Wydawałoby się, że w przypadku starszych budynków jedynym rozwiązaniem będzie skucie posadzki i wykonanie wylewki na nowo razem z ogrzewaniem podłogowym.

Jednak w rzeczywistości nie jest to konieczne, ponieważ w istniejących już budynkach można wykonać frezowane ogrzewanie podłogowe. Stanowi ono alternatywny sposób montażu rurek ogrzewania podłogowego, który może być wykorzystany tam, gdzie wylewka podłogowa została już wykonana – bez konieczności jej kucia oraz ponownego wykonania.

Frezowane ogrzewanie podłogowe – na czym to polega?

Usługa taka jak frezowanie pod ogrzewanie polega na wykonaniu w istniejącym już podłożu rowków za pomocą frezarki. W rowkach tych następnie prowadzi się rurki do ogrzewania podłogowego.

Rowki przeznaczone pod ogrzewanie podłogowe mają zróżnicowaną wielkość i głębokość, zależnie od systemu. Najczęściej wycina się je na głębokość około 2 cm w głąb wylewki podłogowej. Nie ma wtedy potrzeby kucia całej podłogi, a do frezowania wykorzystuje się bezpyłowe frezarki, co dodatkowo ogranicza zabrudzenie wnętrz pyłem.

Po wykonaniu wycięć w podłodze w rowkach umieszczane są rurki do ogrzewania podłogowego i podłączane są one do instalacji grzewczej. Następnie rurki ponownie zalewane są za pomocą wylewki podłogowej.

W efekcie frezowane ogrzewanie podłogowe stanowi bardzo dobrą alternatywę dla kucia podłogi pod montaż ogrzewania podłogowego, ponieważ nie wymaga ono prowadzenia czasochłonnych i wymagających prac instalacyjnych.

Jeżeli chcesz zamówić frezowanie pod ogrzewanie Łódź to miasto, w którym oferujemy nasze usługi w tym zakresie!

Jakie zalety ma frezowanie pod ogrzewanie?

 • Brak potrzeby kucia wylewki podłogowej,
 • Szybkość wykonania prac,
 • Niskie koszty instalacji,
 • Brak potrzeby podwyższania poziomu podłogi,
 • Wysoki komfort i energooszczędność ogrzewania podłogowego.

PK-TERM – frezowanie pod ogrzewanie podłogowe Łódź – skontaktuj się z naszą firmą, aby wykonać frezowane ogrzewanie podłogowe w swoim domu!